Referencje

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, działanie 8.1

Zakres tematyczny realizowanych projektów z e-usług jest szeroki, od projektów związanych z analizami biznesowymi, portalami aukcyjnymi do tematyki rynku pracy oraz diagnostyki wydolności przetoki tętniczo-żylnej

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, działanie 8.2

Dotychczas realizowaliśmy projekty dotyczące zróżnicowanych branż - od informatyki do branż produkcyjnych i dystrybucji.

Zobacz wszystkie

Nowa Perspektywa Finansowa 2021-2027. Z jakimi rodzajami pomocy możemy się spotkać?

01-03-2022

Kontynuujemy serię artykułów, w których mogą Państwo znaleźć wskazówki co do tego, jak najskuteczniej przygotować się do wzięcia udziału w staraniach o dofinansowanie unijne. W tym artykule skupimy się na rodzajach dostępnego dofinansowania. 

Pomoc de minimis

Bardzo często w ogłoszeniu konkursu znajduje się informacja, że dofinansowanie stanowi pomoc de minimis. Co to oznacza dla firmy starającej się o dotację? Po pierwsze pomoc de minimis jest limitowana i wynosi 200 tys. euro na okres 3 lat, przy czym bierzemy pod uwagę okres bieżący oraz 2 ostatnie lata kalendarzowe (np. sprawdzając pomoc de minimis 1 marca 2022 roku weryfikujemy pomoc za rok: 2020, 2021 i okres od 01.01.2022 do 1.03.2022). Jak sprawdzić czy kiedykolwiek nasza firma otrzymała pomoc de minimis?

Najpierw warto sięgnąć po informacje ze strony SUDOP. Po wpisaniu numeru NiP i wybraniu odpowiednich opcji (pomoc de minimis + tylko 3 lata wstecz) wyświetli się cała pomoc udzielona w zadanym okresie. Warto jednocześnie odszukać wszelkie zaświadczenia związane z uzyskaną pomocą de minimis, ponieważ w bazie SUDOP także zdarzają się błędy lub korekty, stąd niekiedy może być konieczne skontaktowanie się z instytucją udzielającą taką pomoc. Co może być pomocą de minimis? Najczęściej będą to: gwarancje bankowe, zwolnienie z podatku, dotacja na szkolenie pracowników, czy dofinansowanie z Urzędu Pracy. Zaświadczenie o udzielonej pomocy de minimis jest przekazywane najczęściej z umową o udzielenie wsparcia.

Warto pamiętać, że limit 200 tys. euro dotyczy tzw. "jednego przedsiębiorstwa", a zatem firmy ubiegającej się o dotację i wszystkich powiązanych z nią kapitałowo przedsiębiorstw. Kolejno przy założeniu, że nasza firma otrzymała już pomoc de minimis na poziomie np. 156 tys. euro, wiemy, że w danym konkursie, gdzie dotacja stanowi pomoc de minimis możemy ubiegać się maksymalnie o nie więcej niż 44 tys. euro, czyli ok. 200 tys. zł. Ponadto, pomoc de minimis jest przyznawana w dniu podpisania umowy, więc jeżeli składamy wniosek o dofinansowanie w grudniu danego roku ze świadomością, że na dzień składania wniosku nie posiadamy wolnego limitu, ale jednocześnie od stycznia kolejnego roku zostanie on zwolniony z uwagi na zmianę okresu branego pod uwagę, śmiało możemy aplikować o wsparcie.

Regionalna pomoc inwestycyjna

Jak z kolei odczytywać informację, że pomoc jest przyznawana zgodnie z mapą pomocy regionalnej? W tym przypadku nie ma konkretnych limitów kwotowych tak, jak miało to miejsce w przypadku pomocy de minimis. Jednocześnie należy pamiętać, że to, jaki procent dofinansowania będzie nam przysługiwał zależy od miejsca lokalizacji inwestycji. W Polsce mamy regiony bogatsze oraz biedniejsze. Te ostatnie mają szanse na wyższy poziom dofinansowania, a zatem podejmując decyzję o tym, gdzie zlokalizować inwestycję, warto zastanowić się, czy może nie lepiej poszukać działki np. w sąsiedniej miejscowości, gdyż w aspekcie logistycznym nie będzie większej różnicy, a taka zmiana może otworzyć drogę do większej ilości możliwości finansowania oraz wyższego poziomu dotacji. Dla przykładu planując inwestycję w Górze Kalwarii (woj. mazowieckie, powiat piaseczyński) możemy liczyć na maksymalne dofinansowanie na poziomie 45% (jeżeli dodatkowo jesteśmy mikro lub małą firmą). Jeżeli jednak zdecydujemy się na realizację inwestycji w Wildze (woj. mazowieckie, powiat garwoliński) oddalonej o ok. 25 km dofinansowanie może sięgnąć nawet 70%. Poza większą dotacją zyskujemy także dostęp do konkursów organizowanych w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021-2027. Mapa pomocy regionalnej na lata 2022-2027 przedstawia się w sposób następujący:

Źródło: Opracowanie własne na podstawie PARP

Przedstawione na mapie poziomy wsparcia odpowiadają podstawowym limitom, które ulegają dodatkowemu zwiększeniu adekwatnie do wielkości przedsiębiorstwa tj. mikro i małe firmy +20%, zaś średnie +10% (nie dotyczy powiatów, gdzie poziom pomocy podstawowej wynosi 0%). Dla przykładu mikroprzedsiębiorstwo z woj. małopolskiego może liczyć na dofinansowanie na poziomie 60%.

Jak można zauważyć, na wskazanej mapie znajdują się województwa, dla których poziom dofinansowania mieści się w określonym przedziale. Dla województwa dolnośląskiego występują następujące poziomy wsparcia:

  • 20% - na obszarze miasta Wrocław w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2024 r.,
  • 15% - na obszarze miasta Wrocław w okresie od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 31 grudnia 2027 r.,
  • 25% - w pozostałych obszarach województwa dolnośląskiego.

 

Dla województwa wielkopolskiego występują następujące poziomy wsparcia:

  • 20% - na obszarze miasta Poznań i w powiatach: poznańskim, obornickim, szamotulskim, średzkim, śremskim w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2024 r.,
  • 15% - na obszarze miasta Poznań i w powiatach: poznańskim, obornickim, szamotulskim, średzkim, śremskim w okresie od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 31 grudnia 2027 r.,
  • 25% - w pozostałych obszarach województwa wielkopolskiego.

 

Dla województwa mazowieckiego występują następujące poziomy wsparcia:

  • 0% - na obszarze miasta Warszawa i w powiatach: legionowskim (gminy: Legionowo, Jabłonna, Nieporęt, Wieliszew), mińskim (gminy: Mińsk Mazowiecki, Sulejówek, Cegłów, Dębe Wielkie, Halinów, Jakubów, Stanisławów), powiat otwockim (gminy: Józefów, Otwock, Celestynów, Karczew, Wiązowna), wołomińskim (gminy: Kobyłka, Marki, Ząbki, Zielonka, Klembów, Poświętne, Radzymin, Wołomin), grodziskim (gminy: Milanówek, Podkowa Leśna), nowodworskim (gminy: Nowy Dwór Mazowiecki, Czosnów, Pomiechówek), piaseczyńskim (gminy: Konstancin Jeziorna, Lesznowola, Piaseczno), warszawskim – zachodnim (gminy: Izabelin, Łomianki, Ożarów Mazowiecki, Stare Babice), pruszkowskim (cały);
  • 25% - na obszarze regionu warszawskiego stołecznego - część podregionu warszawskiego zachodniego (gminy Baranów, Błonie, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Kampinos, Leoncin, Leszno, Nasielsk, Prażmów, Tarczyn, Zakroczym i Żabia Wola;
  • 35% - na obszarze regionu warszawskiego stołeczny - część podregionu warszawskiego wschodniego: gminy : Dąbrówka, Dobre, Jadów, Kałuszyn, Kołbiel, Latowicz, Mrozy, Osieck, Serock, Siennica, Sobienie-Jeziory, Strachówka i Tłuszcz;
  • 40% - na obszarze regionu mazowieckiego regionalnego z wyjątkiem podregionu siedleckiego (czyli podregiony: radomski, ciechanowski, płocki, ostrołęcki żyrardowski);
  • 50% - na obszarze podregionu siedleckiego województwa mazowieckiego (powiaty: garwoliński, łosicki, sokołowski, węgrowski, siedlecki, miasto Siedlce.

 

Wyżej przedstawione dwa rodzaje pomocy stanowią najczęściej spotykaną pomoc. Oczywiście katalog dostępnej pomocy nie jest zamknięty, gdyż wyróżnić możemy między innymi: pomoc na usługi doradcze, pomoc na prace rozwojowe, pomoc na usługi wsparcia innowacji, czy też pozwalającą na podniesienie poziomu ochrony środowiska.

Mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy nieco kwestie związane z rodzajami dostępnego dofinansowania. Jeżeli nie mieliście Państwo okazji zapoznać się z naszymi artykułami z tej serii zapraszamy do lektury:

Nowa Perspektywa Finansowa 2021-2027. Jak się do niej przygotować od strony finansowej?

Nowa Perspektywa Finansowa 2021-2027. Status MŚP i podmioty powiązane/partnerskie

Powrót do listy wpisów

Ponad 480 zrealizowanych projektów

Specjalizujemy się w pozyskiwaniu dotacji z funduszy strukturalnych i europejskich dedykowanych wdrażaniu innowacyjnych technologii i rozwiązań informatycznych dla biznesu.

Krok 1: Zapraszamy na bezpłatną konsultację

Krok 2: Przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej/wniosku o dofinansowanie

Krok 3: Zarządzanie projektami unijnymi

156 mln pozyskanego dofinansowania

Specjalizujemy się w pozyskiwaniu dotacji z funduszy strukturalnych i europejskich dedykowanych wdrażaniu innowacyjnych technologii i rozwiązań informatycznych dla biznesu.

Krok 1: Zapraszamy na bezpłatną konsultację
w zakresie możliwości pozyskania funduszy Unii Europejskiej, dostosowaną do rodzaju i formy prowadzonej działalności, charakteru planowanych inwestycji i aktualnie dostępnych terminów aplikacyjnych. W wyborze Programu uwzględniamy wiążące priorytety, które warunkują trafiony wybór i końcowy sukces.

Krok 2: Przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej/wniosku o dofinansowanie

Krok 3: Zarządzanie projektami unijnymi

92% skuteczności

Specjalizujemy się w pozyskiwaniu dotacji z funduszy strukturalnych i europejskich dedykowanych wdrażaniu innowacyjnych technologii i rozwiązań informatycznych dla biznesu.

Krok 1: Zapraszamy na bezpłatną konsultację

Krok 2: Przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej/wniosku o dofinansowanie
Ty masz pomysł na biznes – my wiemy jak go przelać na papier w takiej formie by przekonać inwestora/bank, by uzyskać finansowanie. Wymagać to będzie wykonania analiz ekonomicznych, analizy SWOT, przedstawienia bilansu, rachunku zysków i strat, prognozy przepływów finansowych.

Krok 3: Zarządzanie projektami unijnymi

13 lat doświadczenia w pozyskiwaniu dofinansowania

Specjalizujemy się w pozyskiwaniu dotacji z funduszy strukturalnych i europejskich dedykowanych wdrażaniu innowacyjnych technologii i rozwiązań informatycznych dla biznesu.

Krok 1: Zapraszamy na bezpłatną konsultację

Krok 2: Przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej/wniosku o dofinansowanie

Krok 3: Zarządzanie projektami unijnymi
Realizacja projektów wiąże się z koniecznością przygotowywania z wykorzystaniem Generatora Wniosków o Płatność dokumentacji, niezbędnej do uznania przez administrację poniesionych wydatków za kwalifikowane. Prawidłowe, profesjonalne przygotowanie tej dokumentacji oraz aktywna współpraca z jednostką oceniającą ma bezpośrednie przełożenie na szybkość przepływów pieniężnych - a więc termin wypłaty dotacji.

100% zadowolonych klientów

Specjalizujemy się w pozyskiwaniu dotacji z funduszy strukturalnych i europejskich dedykowanych wdrażaniu innowacyjnych technologii i rozwiązań informatycznych dla biznesu.

Krok 1: Zapraszamy na bezpłatną konsultację

Krok 2: Przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej/wniosku o dofinansowanie

Krok 3: Zarządzanie projektami unijnymi